Klavesino fiesta

2019.03.28, 18.30 val., Klaipėdos koncertų salė

Klavesino fiesta
Klaipėdos koncertų salė
2019 m. kovo 28 d., 18.30 val.

Tai jau septintoji fiesta, kurių tradiciją 2016 metų sausį pradėjo Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus. „Klavesino fiesta“ pagerbs Renesanso ir baroko epochose klestėjusį klavišinį muzikos instrumentą, kuriuo Lietuvoje grojama nuo XVI amžiaus. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų rūmų orkestruose dirbo klavesino atlikėjai iš užsienio. Manoma, kad vienas pirmųjų „klavyrus“, t.y. klavišinius instrumentus (galbūt klavikordus, o gal spinetus ar net klavesinus) laisvalaikiu gamino poetas ir kunigas Kristijonas Donelaitis.
Šio instrumento garsas kyla, kai paspaudus klavišą žalvarinę stygą užgauna prie medinio pagaliuko pritaisytas liežuviukas, pagamintas iš paukščio plunksnos, vadinamas plektru. Garso skambesys skaidrus, aštrokas, jo stiprumas praktiškai nepriklauso nuo klavišo paspaudimo jėgos. Tačiau įgudę šio instrumento meistrai geba išgauti dainingą, spalvingą, kontrastingą skambesį.

Klavesinas, atlikdamas basso continuo partiją, nuo 1600-ųjų tradiciškai įeina į senosios muzikos ansamblio ar orkestro sudėtį. Yra sukurta begalė daug kūrinių, pradedant kūriniais solo ir baigiant koncertais su nedidelės sudėties orkestrais. Vienas žinomiausių tokių klavesino solo koncertų autorių – Johannas Sebastianas Bachas. Beje, XX-ajame amžiuje įvykęs klavesino muzikos atgimimas inspiravo naujų kūrinių atsiradimą. Šis koncertas ypatingas ir tuo, kad girdėsime lietuvių kompozitorės Justės Janulytės kūrybą.

„Klavesino fiesta“ Klaipėdon sukvies garsius šalies ir užsienio klavesinininkus. Jie su Klaipėdos kameriniu orkestru atliks Josepho Haydno, Henryko Mikołajaus Góreckio, Alfredo Schnittke’s ir Justės Janulytės kūrinius. Koncerto metu scenoje puikuosis net 4 gražuoliai instrumentai, kuriais bus skambinamas J. S. Bacho Koncertas keturiems klavesinams.

Atlikėjai:
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistai: Goska Isphording (klavesinas, Lenkija),
Reinut Tepp (klavesinas, Estija),
Vaiva Eidukaitytė-Storastienė (klavesinas),
Vilimas Norkūnas (klavesinas)
Dalyvauja: Vytautas Sriubikis (fleita), Ingrida Rupaitė-Petrikienė, Rūta Lipinaitytė (smuikai)

Bilietai į koncertą:
www.koncertusale.lt/Renginys/Klavesino-fiesta
Viršelio nuotrauka (c) All of Bach