Itališka klavesino muzika Lietuvos valdovų dvare

2018.05.25, 18 val., Valdovų rūmai

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga galėsime išgirsti pirmąjį istorinį neapolietiškąjį klavesiną Lietuvoje, neseniai atkeliavusį iš Christian Rothe dirbtuvių Berlyne. Valdovų rūmų muziejaus užsakymu pagamintą instrumentą mecenavo Stefa Alšėnaitė-Urban (JAV), tėvelio Stasio V. Alšėno atminimui (2017).

Šiame inauguraciniame koncerte klavesinininkas Vilimas Norkūnas pristatys itališkos klavišinės muzikos užgimimą ir raidą. Itališka kultūra Lietuvoje suklesti kartu su Bona Sforca (1494-1557), drauge su ja atkeliauja ir instrumentai bei muzikantai. Pirmojo autoriaus, Andrea Antico rinkinys „Frottole intabulate“– seniausias itališkas leidinys tabulatūros pavidalu. Bona galėjo A. Antico girdėti dar vaikystėje, o turbūt mėgavosi jo dainomis ir vėliau. Koncerto programoje skambės dainos Animosa mio desire, Per dolore, Non piu morte ir kt. To meto pasaulietinėje muzikoje vienos svarbiausių – dainos ir šokiai. O mes persikelsime į Veneciją, kuri buvo garsi visais atžvilgiais, ir šventėmis, ir muzika, ir atlikėjais. Iš Venecijos muzika paplisdavo po visą pasaulį – Venecija buvo pagrindinis gaidų spausdinimo centras. Šiais laikais savo įžymumu galėtų prilygti toks renginys kaip pvz. Frankfurto knygų mugė. Klausysimės Francesco Bendusi šokių muzikos – „Opera nova de balli” („Naujasis rinkinys šokiams“). Gana populiaru buvo šokius dedikuoti damoms, tačiau, dažniausiai gana anonimiškai – Viltingoji, Džiugioji, ir t. t. O vienas iš skambėsiančių šokių tiesiog pavadintas „Aš neturiu vyro” (sutuoktinio). 

Keliaudami itališkos muzikos istorijos pėdsakais, negalime praleisti pro akis tokių įžymių pavardžių kaip Gabrieli, Frescobaldi, kurių vardai ir kūriniai taip pat skambėjo Lietuvoje, dvare ir bažnyčiose. Programos pabaigai klausytojų laukia Žygimantui Augustui tarnavusio ir savo muziką dedikavusio liutnininko Valentino Bakfarko ir Vazoms tarnavusio kompozitoriaus Tarquinio Merula kompozicijos.

Bilietai:
https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/italiska-klavesino-muzika-lietuvos-valdovu-dvare-252079/

Ištrauka iš programos: