Italija – Vox organi cathedralis

2020.07.02, 12 val. Arkikatedra bazilika, Vilnius

 Italija – Vox organi cathedralis
2020 m. liepos 2 d. 12 val.
Arkikatedra bazilika, Vilnius

Vilimas Norkūnas šiuo koncertu pristato italų vargonų muziką Lietuvos ir Lenkijos Didžiosios Kunigaikštystės dvare, išlikusią tabulatūrose, saugomose Lietuvoje. Kai kalbama apie „dvaro muziką“, turima omenyje nebūtinai pasaulietinė muzika, bet ir sakralinė. Nes dvaro kompozitoriai, kapelmeisteriai ir muzikantai dirbo ne tik rūmuose, bet ir „dvaro bažnyčioje“, t.y. šiuo atveju, Arkikatedra bazilika pirmine savo funkcija buvo žemutinės pilies bažnyčia.

Kai kurių kūrinių fragmentai šiame koncerte pakeisti pilnais kūriniais, išspausdintais kituose leidiniuose. Vilimas Norkūnas, sugretinęs Sapiegų albumo itališkas kanconas su šimtais G. Frescobaldi išlikusių kūrinių, atrado dar vieną fragmentą – tai Canzon Quarta in F (pilnas kūrinys išspausdintas leidinyje „Recercare et Canzoni“, 1615 m.).
Nors XVI a. pradžios vargonų kūriniai atliekami be pedalų, kurie šiame amžiuje nėra įgavę tokios savarankiškos reikšmės, kaip pavyzdžiui, Bacho kūryboje. Tačiau šie kūriniai iš vargonininko reikalauja ne mažiau virtuoziškumo, nes įvairiuose kūriniuose įpinti arba labai greiti pasažai (32-tinėmis, kaip kad O. di Lasso moteto diminucijose), arba gan sudėtingi ritmai – polifoninėje faktūroje, o balsai kryžiuojasi (kerta vieni kitų linijas). Atlikėjui tapo iššūkiu ir iš tabulatūrinio rašto (specialus istorinio žymėjimo būdas ritmu ir raidėmis) perrašytos gaidos, kurios atvaizduotos chorinės notacijos principu – dalis programos yra atliekama ne iš 2 eilučių, kaip įprasta skaityti pvz. klavesino ar fortepijono (vėliau) muziką, bet  iš 4-5 eilučių partitūros. Taigi girdėsime vargonus, tarsi polifoniją atliekantį chorą, giedantį daugeliu balsų, bet atliekamą tik dviem rankomis.

Koncerto programoje skambės:

Braunsbergo tabulatūra (ca. 1619 m., saugoma LMAB):
Anonimas pagal O. di Lasso – Diminucijos Surrexit pastor bonus in F
Andrea Gabrieli – Canzona in F

Sapiegų albumas (nuo 1626 m., saugoma LMAB)
Girolamo Frescobaldi – Canzon Quarta in F
(pilnas kūrinys iš  leidinio„Recercare et Canzoni“, 1615)
*Girolamo Frescobaldi – Fantasia duo decima sopra quattro soggetti in F (*nepriklauso rinkiniui)

Pelplino tabulatūra (nuo 1620 m.) , kurioje randame garsioje Vazų kapeloje dirbusių kompozitorių kūrinius vargonams:
Giovanni Valentini – Canzona a 4
Tarquinio Merula – Canzona a 4 La Merula
Tarquinio Merula – Canzona a 4 La Marcha