I'm into R&B

2020.10.27, 18 val., LMTA Erdvinio garso sfera

„I’m into R&B (Renaissance and Baroque?)“
2020 spalio 27 d. 18 val., LMTA Juliaus Juzeliūno Erdvinio garso sfera
Mantautas Krukauskas – gyvoji elektronika
Vilimas Norkūnas – balsas, vargonai, klavesinas
Gyvai įrašyta vokalinė a cappella muzika (ansamblis „Ignis“)

Šią šešių balsų vokalinių kompozicijų „Quem in coelis“ programą įkvėpė rinktinių renesanso motetų rinkinys „Reliqviae sacrorvm concentvvm“ („Šventųjų harmonijų palikimas“), išleistas 1615-ais metais Niurnberge. Jame surinkti gražiausi Claudio Monteverdi, Hans Leo Hasslerio, Melchioro Francko ir kitų kompozitorių kūriniai. Šis rinkinys yra svarbus ir tuo, jog šio rinkinio penktasis balsas (Quinta vox) yra saugomas ir Nacionaliniame muziejuje Valdovų rūmuose.

Mane, kaip muziką, kaip šio ansamblio meno vadovą, masina ir traukia idėja, leisti žmonėms išgirsti tai, kas slepiasi praeityje, tai kas guli po stiklu kaip eksponatas ir pats savaime neskamba. Kad klausytojai galėtų prisiliesti, patirti, išgirsti. Šešiabalsė renesanso muzika ypatinga savo skambėjimu ne tik dėl balsų skaičiaus. Ši sudėtis suteikia galimybę kompozitoriams panaudoti dvichorio komponavimo technikas, kurias paprastai naudoja aštuonbalsiams-dvichoriams kūriniams. Viršutiniai trys-keturi ir apatiniai trys-keturi balsai, vienas kitam atliepdami suteikia galimybes pokalbiui, tarsi bendrautų du chorai vienas priešais kitą arba vienas choras skambėtų aukštai tarsi iš dangaus, o kitas žemai, nuo žemės. Ir tada vėl susijungę į tutti jie sugrįžta į žėrėjimą ir pilnatvę.

Renginyje taip pat laukia 15 minučių įvadas su skaidrėmis:
– „Reliqviae sacrorvm concentvvm“ pirmasis spaudinys, jo turinys ir kontekstas. Šiame leidinyje surinkti gražiausi Claudio Monteverdi, Hans Leo Hasslerio, Melchioro Francko, Francesco Bianciardi ir kitų kompozitorių kūriniai. Kūriniai atrinkti koncerto programai;
– Tuometinė „choro“ sąvoka, daugiabalsės renesanso polifonijos kompozicijų ypatumai.

Vilimas Norkūnas