Vento musicale

Barokinis orkestras

Barokinis orkestras „Vento musicale“
Maestra di concerto – Vera Otasek (barokinis smuikas, Austrija)
Maestro di cappella – Vilimas Norkūnas (klavesinas, basso continuo)

2015 metais susikūręs kolektyvas susibūrė atlikti koncertą „Baroko aidai“, kuriame karaliauja trimitas ir žėrintis sopranas. Daugelis baroko kompozitorių trimitui rašė solinius kūrinius arba naudodavo šį instrumentą, kai reikėdavo sukurti didingą, pakilią nuotaiką. Pagrindinis programos „Baroko aidai“ akcentas – trimito ir žmogaus balso dialogas. Trimitininkas Laurynas Lapė su dainininke Vilija Mažintaite (sopranas) atliko Alessandro Scarlatti ir Georgo Friedricho Händelio arijas, kuriose balsas ir instrumentas vienas kitą tarsi aidas atkartoja ir papildo. Muzikantai juokauja, kad Antonio Vivaldi parašė tik vieną kūrinį, o paskui 500 kartų jį perrašė. Koncerto metu galima išgirsti šio Venecijos kompozitoriaus koncertą „Per eco in lontano“ (it. aidas tolumoje). Pasak solisto Lauryno Lapės: „pasitaiko, kad vieni kolegos suserga džiazu, kiti – senąją muzika. Patirtis rodo, kad nei nuo vieno, nei nuo kito nepasveikstama.“
Per šiuos metus kolektyvas yra pasirodęs Compensa, Vaidilos teatre, Baroko pavasario Biržuose festivalyje ir kitur.

2017 metais barokinis orkestras priėmė iššūkį atlikti prancūzišką-vokišką programą grieždami žarninėmis stygomis (kaip istoriniais instrumentais tai buvo įprasta) ir su barokiniais strykais. Jų visų grojimo ir stilistikos paslapčių grojant styginiais instrumentais mokė austrų barokinio smuiko virtuozė Vera Otasek.
Programa „L'Ouverture Royale“, susilaukusi nepaprasto pasisekimo, buvo atlikta kovo 11 dienos proga, Baroko pavasario Biržuose festivalio metu.

Šis orkestras siekia atlikti muziką, remdamiesi taip vadinama istoriškai orientuota interpretacija. T.y. atrasti muziką ir atlikimo būdą kuo artimesnį konkretaus kompozitoriaus, šalies stiliaus, epochos atžvilgiu. Taip pat, muzikuoti be dirigento, kaip tais laikais buvo įprasta, bet vadovaujami maestro di concerto e maestro di cappella, t.y. dviejų atlikėjų bendradarbiaujančių tarpusavyje kaip kairioji ir dešinioji ranka – pirmojo smuiko ir basso continuo (klavesino). Abu meno vadovai semiasi įkvėpimo ir pavyzdžio iš pasaulinio garso kolektyvų ir taip pat savo Graco universiteto dėstytojų patirties, vadovaujančių tuo pačiu principu Grazer Hofkapelle baroko orkestrui. Vilimas Norkūnas ir Vera Otasek taip pat koncertuoja duetu, žinomu pavadinimu „Duo commovendo“.