Chiaroscuro

Senosios muzikos ansamblis

chiaroscuro 201509bmf 7361 800xAnsamblis „Chiaroscuro“ (it. šviesotamsa, tariama kjaroskuro) susikūrė 2014 metais, juos subūrė bendri idealai ir meilė Senajai muzikai. O šiam ansambliui visiškai nauja plotmė atsiveria ir dėl to, kad visi trys atlikėjai – Ieva Baublytė (išilginės fleitos), Rūta Vosyliūtė (barokinis vokalas), Vilimas Norkūnas (klavesinas, vargonai) senosios muzikos studijas pabaigė Vakarų Europoje. Nors jie studijavo skirtingose šalyse (Šveicarija, Italija ir Austrija), įgytos žinios ir patirtis Senosios muzikos pasaulyje leidžia tarpusavyje susikalbėti dėl istoriškai orientuotos interpretacijos ir atlikimo subtilių detalių iš pusės žodžio. Tai, iš tiesų, pirmasis toks ansamblis Lietuvoje, kuriame visi ansamblio nariai yra lietuviai ir senosios muzikos specialistai pagal išsilavinimą. Ansamblis „Chiaroscuro“ ne kartą koncertavo tarptautiniuose „Banchetto musicale“ ir „Marko Skakio“ festivaliuose, Latvijoje – „Vivat Curlandia“ ir „Rygos senosios muzikos“ festivaliuose, gastroliavo Lenkijoje.

Iš kur kilo ansamblio pavadinimas? 1579 metais Camerata Fiorentina (Camerata Bardi) davė pradžią naujam dainavimo (recitar cantare) stiliui, tampriai susijusiam su muzikinės retorikos menu. Į pirmą vietą iškeliamas žodis, jame glūdintis afektas. Taip gimsta nauja epocha, vadinama barokine muzika. Stiprių jausmų, emocijų ir kontrastingų nuotaikų perteikimas per šviesą ir tamsą (it. chiaroscuro, tariama kjaroskuro), paplinta visame baroko epochos mene: nuo Caravaggio paveikslų, P. Metastasio dramų iki recitar cantare stiliaus G. Caccini, J. Peri, C. Monteverdi muzikoje.

Atlikėjai

Rūta Vosyliūtė – mecosopranas
Ieva Baublytė – išilginės fleitos ir gotikinė arfa
Vilimas Norkūnas – klavesinas, vargonai, basso continuo

Koncertų programos

DANGIŠKOS SONATOS

Šioje programoje skamba gražiausios Baroko epochos sonatos, persmelktos nostalgijos ir džiugesio, palaimos ir susimąstymo, nerimastingumo ir šėlsmo. Išilginės fleitos mūza Ieva Baublytė ir klavesinininkas Vilimas Norkūnas kviečia pasiklausyti žaviausių Georgo Friedericho Händelio, Johanno Sebastiano Bacho, Georgo Philippo Telemanno, Arcangelo Corelli ir kitų kompozitorių sonatų.

Ieva Baublytė – išilginės fleitos ir gotikinė arfa
Vilimas Norkūnas – klavesinas, basso continuo

Ištrauka iš koncerto:

Itališkosios Vilanelos

Ansamblis „Chiaroscuro” pristato pasaulietinės dainos – vilanelos (it. villanella, arba canzone villanesca) žanrą. 1537–ieji metai žymi šio žanro pradžią muzikos istorijoje, kai Johannes de Colonia išleido pirmąjį neapolietiškų dainų rinkinį „Canzone villanesca alla napolitana”, kuriame užrašytos poemos neapoliečių dialektu. Neapolyje gyvenę ir kūrę poetai – muzikai buvo paveikti labai turtingos kasdieninės sakytinės ir dainavimo tradicijos, kurią praturtinę literatūros ir muzikos madomis, sukūrė vilanelos žanrą, tiesiogiai reiškiantį „kaimo”, paprastą, kasdieninę dainą.

Vilanelų poetinio teksto šerdis – meilės tema bei ją supančios žmogiškosios emocijos: nostalgija, džiaugsmas, liūdesys, pyktis ir atleidimas. Klausytojas kviečiamas pasinerti į neapoliečių ir italų dainų grožio ištakas – skirtingų kompozitorių sukurtas XVI–XVII a. vilanelas.

Rūta Vosyliūtė – mecosopranas
Ieva Baublytė
 – išilginės fleitos ir gotikinė arfa
Vilimas Norkūnas – klavesinas, basso continuo
Saulius Lipčius – barokinė gitara, liuto forte, basso continuo

Ištrauka iš koncerto:

 Kadrų iš koncertų ir ansamblio naujienas galite rasti www.facebook.com/chiaroscuro.lt

Atlikėjų biografijos

Rūta Vosyliūtė – barokinės muzikos dainininkė, tarptautinių konkursų Fatima Terzo (Vičenza, 2011 – pirmoji vieta), Francesco Provenzale (Neapolis, 2009 – antroji vieta) laimėtoja. Renesanso ir barokinio dainavimo magistro diplomą su pagyrimu baigė A. Pedrollo Vičenzos konservatorijoje prof. Patrizia Vaccari ir Gloria Banditelli klasėse. Dainavimo specialybę baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, prof. Sigutės Stonytės klasėje (2005-2009 m.), o 2018 metais, ten pat, apsigynė meno daktarės laipsnį. Ji koncertuoja įvairiose scenose ir senosios muzikos festivaliuose visoje Europoje, bendradarbiauja su žymiais dirigentais: Claudio Cavina, Sigiswald Kuijken, Paolo Faldi, Marco Mencoboni, Walter Testolin, Wolfgang Katschner.
Bendradarbiaudama su „Artis Opera” sukūrė Bradamantės vaidmenį Vivaldi operoje „Orlando furioso” (2019); Elenos vaidmenį M. Vitale atkurtoje operoje „Elenos pagrobimas” (2018). „Baroko Operos Teatro” projektuose sukūrė Inos vaidmenį Händelio operoje „Semelė” (2017); Abros vaidmenį Vivaldi oratorijoje „Juditos Triumfas” (2014); Magdalenos partiją Händelio oratorijoje „Prisikėlimas” (2014). „Banchetto musicale” tarpt. senosios muzikos festivalyje Monteverdi operoje „Orfėjas” atliko Muzikos ir Vilties partijas (2015).

Ieva Baublytė renesanso ir barokinę muziką studijavo Bazelio Muzikos akademijos Senosios muzikos institute Schola Cantorum Basiliensis, kuriame išilginės fleitos magistrą baigė prof. Kathrin Bopp klasėje. Ji koncertavo su ansambliu „Canto fiorito“, konsortu „Brevis“, Baroko teatro orkestru ir kitais atlikėjais, dalyvavo įrašant kompaktines plokšteles. Aktyviai dalyvauja Valdovų rūmų muziejaus muzikinėje edukacinėje veikloje, organizuoja senosios muzikos seminarus bei edukacinį Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalį. Dalyvavo meistriškumo kursuose su prof. P. Memelsdorf, P. Hamon, M. Motomura, improvizacijos kursuose su Jean Tubery. Gotikine arfa mokėsi skambinti su M. Fujimura ir H. Rosenzweig.