Chiaroscuro

Senosios muzikos ansamblis

chiaroscuro 201509bmf 7361 800xAnsamblis „Chiaroscuro“ (it. šviesotamsa, tariama kjaroskuro) susikūrė 2014 metais, nors atlikėjai vieni kitus pažįsta jau ne vieną dešimtmetį. Juos subūrė bendri idealai ir troškimai, o šiam ansambliui visiškai nauja plotmė atsiveria ir dėl to, kad visi trys atlikėjai – Ieva Baublytė (išilginės fleitos), Rūta Vosyliūtė (barokinis vokalas), Vilimas Norkūnas (klavesinas) senosios muzikos studijas pabaigė Vakarų Europoje. Todėl, nepaisant to, kad jie studijavo skirtingose šalyse (Šveicarija, Italija ir Austrija), įgytos žinios ir patirtis senosios muzikos pasaulyje leidžia tarpusavyje susikalbėti dėl istoriškai orientuotos interpretacijos ir atlikimo subtilių detalių iš pusės žodžio. Tai, iš tiesų, pirmasis toks ansamblis Lietuvoje, kuriame visi ansamblio nariai yra lietuviai ir senosios muzikos specialistai pagal išsilavinimą. Surengę ne vieną koncertą ir dalyvavę ne viename festivalyje, atlikėjai tarp paskutinių svarbių pasirodymų gali didžiuotis atstovavę Lietuvai tarptautiniame Senosios muzikos festivalyje Banchetto musicale 2015, tarptautinėje. konferencijoje „Abiejų tautų sostinių katedros-Krokuva ir Vilnius“ 2016, iškilmingai atidarę Europos paveldo dienas 2016 koncertu „Skambantys Sapiegų rūmai“, ir kt.

Iš kur kilo ansamblio pavadinimas? 1579 metais Camerata Fiorentina (Camerata Bardi) davė pradžią naujam dainavimo (recitar cantare) stiliui, tampriai susijusiam su muzikinės retorikos menu. Į pirmą vietą iškeliamas žodis, jame glūdintis afektas. Taip gimsta nauja epocha, vadinama barokine muzika. Stiprių jausmų, emocijų ir kontrastingų nuotaikų perteikimas per šviesą ir tamsą (it. chiaroscuro, tariama kjaroskuro), paplinta visame baroko epochos mene: nuo Caravaggio paveikslų, P. Metastasio dramų iki recitar cantare stiliaus G. Caccini, J. Peri, C. Monteverdi muzikoje.

Atlikėjai

Rūta Vosyliūtė – mecosopranas
Ieva Baublytė – išilginės fleitos ir gotikinė arfa
Vilimas Norkūnas – klavesinas, vargonai, basso continuo

Koncertų programos

Augelletti ruscelletti

Idiliška pastoralė, kviečianti klausytoją nusikelti į gamtos prieglobstį, medžių paunksnę, vandens ramų tekėjimą, viliojanti išgirsti žavų piemenėlių fleitų skambesį, faunų dainas, meilės, susižavėjimo ir liūdesio pilnas istorijas iš mitologinio pasaulio. Fleitos ir smuiko, balso ir klavesino garsai traukia pailsėti, nusnūsti kartu su miegančiomis nimfomis, o pabudus, linksmos šventės ir šokio melodijos masina šokti ir linksmintis... Melancholija susipina su giedra nostalgija, paukščių giesmės su barokinių instrumentų skambėjimu, o nekalti gamtovaizdžio peizažai su tragiškai gražiomis meilės istorijomis. Kartu su pastoralės tema nujaučiamas kažkoks neapčiuopiamas, bet kažkur beveik patirtas ir tarsi pažįstamas rojaus dvelksmas.

Rūta Vosyliūtė – mecosopranas
Ieva Baublytė – išilginės fleitos ir gotikinė arfa
Vilimas Norkūnas – klavesinas, basso continuo

Lietuvos ir Lenkijos didžiosios kunigaikštystės sakralinė muzika

Vazų dvare dirbusių kompozitorių: Marco Scacchi, Aldebrando Subissati, Giovanni B. Cocciola, Giovanni Förster, Tarquinio Merula kūryba. Ir žymiausių, visame pasaulyje ir Lietuvoje skambėjusių Girolamo Frescobaldi ir Claudio Monteverdi gražiausi kūriniai.

Rūta Vosyliūtė – mecosopranas
Ieva Baublytė – išilginės fleitos
Vilimas Norkūnas – vargonai, basso continuo

Rosa das Rosas

XIV a.Libre Vermell de Montserrat rankraštis, Renesansas ir Ankstyvasis barokas: J. van Eyck, J. Froberger, L. Couperin, J. Hottetere, M. Blavet ir kitų kompozitorių kūriniai. 

Ieva Baublytė – išilginės fleitos ir gotikinė arfa
Vilimas Norkūnas – klavesinas, basso continuo, vokalas
P.S. galima programos variacija su visais trimis atlikėjais (Rūta Vosyliutė, mecosopranas)

Dangiškos sonatos

Pačios gražiausios šioje žemėje sukurtos sonatos. Galima pasijusti devintame danguje ir suprasti istorijas be žodžių.
Italų ir vokiečių kompozitorių sonatos, pradedant dangiška Arcangelo Corelli muzika, Georgo Friedricho Händelio sonatų rankraščiu, baigiant Johanno Sebastiano kūryba.

Ieva Baublytė – išilginės fleitos ir gotikinė arfa
Vilimas Norkūnas – klavesinas, basso continuo,

Kadrų iš koncertų ir ansamblio naujienas galite rasti www.facebook.com/chiaroscuro.lt

Atlikėjų biografijos

Rūta Vosyliūtė, jauniausia ansamblio narė, jau spėjusi laimėti pripažinimą tarptautinių konkursų arenoje – „Fatima Terzo“ (I-oji vieta, Vičenza, 2011), „Francesco Provenzale“ (II-oji vieta, Neapolis, 2009), renesanso ir barokinio dainavimo magistro diplomą „Cum Laude“ baigė A. Pedrollo Vičenzos konservatorijoje prof. Patrizia Vaccari ir Gloria Banditelli klasėse. Prieš išvažiuodama studijuoti į Italiją, dainavimo specialybės bakalauro diplomą baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, prof. Sigutės Stonytės klasėje (2005-2009 m.). R. Vosiliūtė koncertuoja įvairiose scenose ir senosios muzikos festivaliuose visoje Europoje, bendradarbiauja su žymiais dirigentais: Claudio Cavina, Sigiswald Kuijken, Paolo Faldi, Marco Mencoboni, Walter Testolin, Wolfgang Katschner.

Ieva Baublytė renesanso ir barokinę muziką studijavo Bazelio Muzikos akademijos Senosios muzikos institute Schola Cantorum Basiliensis, kuriame išilginės fleitos magistrą baigė prof. Kathrin Bopp klasėje. Ji koncertavo su ansambliu „Canto fiorito“, konsortu „Brevis“, Baroko teatro orkestru ir kitais atlikėjais, dalyvavo įrašant kompaktines plokšteles. Aktyviai dalyvauja Valdovų rūmų muziejaus muzikinėje edukacinėje veikloje, organizuoja senosios muzikos seminarus bei edukacinį Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalį. Dalyvavo meistriškumo kursuose su prof. P. Memelsdorf, P. Hamon, M. Motomura, improvizacijos kursuose su Jean Tubery. Gotikine arfa mokėsi skambinti su M. Fujimura ir H. Rosenzweig.