Vargonai

Vargonai solo, basso continuo, choriniai projektai

Vilimas Norkūnas vienas iš nedaugelio Lietuvos vargoninkų atsidavęs senajai muzikai, po jo pirštais muzika kalba, alsuoja kaip gyva. Grodamas romantinę muziką sugeba sukurti įspūdį, kad instrumentas geba būti lankstesnis, negu jam leidžia jo fizikinės savybės. Tačiau jį nemažiau žavi ir tokie iššūkiai, kaip chorinės muzikos akomponavimas, kai vargonai turi virsti spalvingu orkestru, pvz. Klaipėdos Šv. Pranciškaus bažnyčioje gebėti muzikuoti per įspūdingą atstumą nuo choro.

Vilimą lengvai užburia istoriniai barokiniai vargonai, kuriais jam tenka groti užsienio koncertuose ar vasaros akademijose. Instrumentai tarsi asmenybės kalbina jį, o jis juos. Tuo tarpu grodamas basso continuo vargonais arba akomponuodamas jis tarsi susilieja su soliniais instrumentais, vokalu ar choru, tačiau tuo pat metu ir veda ir palydi, tai vienas iš įdomiausių šio muzikavimo aspektų.

V. Norkūnas dalyvavo profesorių M.Sander (2006), L.Lohmann (2007), P. van Dijk (2008), M.Märkl, H.Vogel ir R.Meyer (2010), M.Melcova ir P.Planyavski (2011), L.Ghielmi (2013), T. Lindner (2016) vargonų meistriškumo kursuose. I–ajame J.Žuko jaunųjų vargonininkų konkurse, kuris vyko 2006–aisiais Vilniuje, Vilimas laimėjo I–ąją premiją.

2002–2007 m. V.Norkūnas dirbo Zalcburgo Jėzaus Širdies misionierių vienuolyne vargonininku ir chorvedžiu; 2012–2014 m. V.Norkūnas buvo Kauno sakralinės muzikos mokyklos mokytoju, 2014–2015 m. dėstė vargonavimą Klaipėdos universiteto Menų fakultete. Nuo 2015–ųjų – Vilniaus Šv. Ignoto bažnyčios vargonininkas. Nuo 2017 metų – Nacionalinės vargonininkų asociacijos narys.

Įsimintiniausi koncertai – vargonų rečitalis Zalcburgo katedroje (2019 m., iliustracija), vargonų solo koncertas su Varnos filharmoniniu orkestru (Bulgarija), simfoninis koncertas su Graco filharmonijos orkestru (Austrija) ir kt. 2009 m. vasarą Vilimas gastroliavo kartu su tarptautiniu Gustavo Mahlerio jaunimo orkestru: įspūdingiausi pasirodymai įvyko BBC PROMS renginyje Royal Albert Hall Londone, Concertgebow Amsterdame, KKL Lucernoje. V.Norkūnas bendradarbiauja su įvairiais ansambliais ir kolektyvais. Per pastaruosius metus koncertavo su konsortu „Brevis”, choru „Jauna muzika”, choru „Aukuras“, Stirijos barokiniu orkestru „Neue Hofkapelle Graz” (Austrija).

Vilimas Norkūnas su susižavėjimu veda interpretacijos ir pažintinius kursus apie bažnytinę muziką, psalmių giedojimą, vargonavimą. 2013 m. Kultūrinės plėtros projekto „Atlikėjo polifunkcionalumas muzikiniuose, kultūriniuose ir socialiniuose procesuose” metu V.Norkūnas vedė meistriškumo kursus Lietuvos bažnyčių vargonininkams. 2016 m. vedė pažintinį susitikimą  vaikams Gargždų festivalyje „Festum organorum“, nuo 2018 metų kasmet drauge su Nacionaline vargonininkų asociacija veda pažintinius susitikimus ir vargonų koncertus  vaikams visoje Lietuvoje „Pažinkime instrumentų karalių“.

dom salzburg vilimas2020